چاپ        ارسال به دوست

به مناسبت روز جهانی ایدز

متخصص بیماری های عفونی بیمارستان بازرگانان:بیش از دوبرابر آمار ثبت شده ایدز بیمار مبتلا در کشور وجود دارد

 

 

ایدز از جمله بیماریهای عفونی است که درمان قطعی برای آن وجود ندارد. همواره در هفته اطلاع رسانی این بیماری، اقداماتی برای آگاهی بخشی به افراد در زمینه راههای انتقال و نحوه پیشگیری ارائه می شود اما متاسفانه بعد از اتمام این مناسبت ها، اطلاع رسانی کاهش یافته و اهمیت چندانی پیدا نمی کند. این بیماری در سالیان سال در اذهان به عنوان یک بیماری کشنده معرفی شده است این درحالی است که با تشخیص زودرس و شروع اقدامات درمانی فرد مبتلا سالیان زیادی می تواند زندگی کند.

به مناسبت روز جهانی مبارزه با ایدز دکتررضاعبادی متخصص بیماریهای عفونی و گرمسیری بیمارستان بازرگانان و عضو انجمن متخصصین بیماریهای عفونی آمریکا  نکته های کاربردی و قابل توجهی را ارائه کرده و می گوید:  بیماریHIVیکی از معضلات سیستم بهداشت جهانی است و قاعدتا کشور ما از این قاعده مستثنی نیست. متاسفانه با وجود تلاش های زیاد  در جهت پیدا کردن درمان و واکسن، هنوز راه حل قاطع درمانی در این زمینه  به دست نیامده است و فقط می توانیم با یک سری اقدامات پیشروی بیماری را کند کرده و عقب بیاندازیم. بیماردر صورتی که در مراحل اولیه بیماری و به موقع به پزشک مراجعه کند می تواند با استفاده از داروهای ضد ویروس سالیان سال مانند مردم عادی زندگی کند. اما در نهایت این بیماری به دلیل پاتوژنز و ذات خود ویروس کشنده خواهد بود. چون به تدریج ایمنی بدن را از بین می برد سلول های دفاعی ما را ضعیف می کند.

پزشک بیماریهای عفونی بیمارستان بازرگانان درخصوص سیر روند تضعیف سلول های ایمنی بدن گفت: هدف این بیماری سلول های خاصی به نام  T helper است که اصطلاحا این سلول ها به «پادشاه سلول های ایمنی» معروف هست. این سلول ها علاوه بر اینکه نقش مستقیمی در ایمنی بدن ما دارند می توانند بقیه سلول های ایمنی بدن را هدایت کنند.  بیماری HIVاین سلول ایمنی قدرتمند را مورد هدف قرار می دهد و سلول را آلوده می کندو در پی این آلودگی به تدریج میزان این سلول در بدن ما کاهش پیدا میکند تا زمانی که تعدادش به زیر 200 برسد. در آن زمان از نظر تعریفی می گوییم فرد مبتلا به« ایدز» شده است. یک سری میکروب ها در بدن وجود دارد که در حالت طبیعی، بدن ما با آنها سازش دارد و بدن را تحت تاثیر قرار نمیدهد اما در بیمار مبتلا وقتی ایمنی به سطح پایین می رسد میکروب ها چون مقاوتی در برابر خود احساس نمی کنند فعال شده و موجب بیماری می شود و در نهایت فرد بر اثر بیماری های ناشی از این میکروبها فوت می کند.

دکتر عبادی  در توضیح تفاوت HIV  و ایدز در زبان عامیانه تاکید کرد: در باور عامیانه کلمه HIVمعادل ایدز شناخته می شود که غلط است. تفاوت این دو اصطلاح در این است که وقتی فرد ویروس را می گیرد می گوییم HIVمثبت و زمانی که تعداد سلولهای T helper  به کمتر از 200 می رسد می گوییم بیمار مبتلا به « ایدز» شده است. در این مرحله ایمنی بدن به قدری ضعیف شده است که فرد به راحتی دچار انواع و اقسام بیماریهای عفونی می شود.

دکتر عبادی در ادامه به روند سیر این بیماری در ایران اشاره کرد و گفت: متاسفانه هر سال که می گذرد به میزان تعداد بیماران ایدز ناشی از روابط جنسی اضافه می شود و این امر در سنین پایین مشاهده می شود که تاسف بیشتری دارد. این مسائله بسیار نگران کننده و قابل توجه است. در طی چند سالی که موارد HIVمثبت در کشور ثبت می شود به آمار حدود 40 هزار مورد ثبت شده رسیدیم که از این تعداد پنجاه درصد فوت شده اند که می توان به جرات گفت دو برابر این آمار وجود دارد که به ثبت نرسیده است.

وی در خصوص درمان این بیماری افزود: در زمینه جلوگیری از پیشرفت سریع این بیماری، درمان های ترکیبی وجود دارد  که از سرعت پیشرفت آن جلوگیری می کند اما هیچ درمان قطعی و ثابت شده ای وجود ندارد. شکست درمان و واکسن برای این است که این ویروس بسیار باهوش و جهش زا است ما هر حمله ای که با دارو انجام می دهیم  به سرعت جهش ژنی پیدا کرده و با همین مکانیسم جهش زا بودن  کارائی واکسن هم از بین می رود و بدن  نسبت به آن دارو مقاوم می شود.

عبادی درخصوص  ضرورت اطلاع رسانی گفت: اطلاع رسانی در زمینه  HIVنه تنها در کشور ما بلکه در بسیاری کشور هایدیگر ضعیف است. زیرا یکی از شایع ترین روش های انتقال از طریق ترشحات و ارتباطات جنسی است و این امر نیاز به آگاهی دارد. متاسفانه اطلاع رسانی رسانه همگانی مانند صدا و سیما بسیار کم شده است در حالی که این رسانه یکی از بهترین روش ها برای اطلاع رسانی و آگاهی دهی می باشد ولی متاسفانه بسیار ضعیف عمل می کند. من به عنوان پزشک عفونی بیمارستان بازرگانان از پرسنل اینجا تقاضا می کنم به عنوان سفیری برای خانواده خود عمل کنند و آموزش و اطلاع رسانی هایی در این زمینه انجام دهند تا به صورت زنجیره ای خانواده ها به دیگران بگویند و این روند ادامه پیدا کند. نباید طوری باشد که تنها در یک هفته بر روی این موضوع تمرکز شود و بعد از آن فراموش شود.

وی مهمترین سلاح را پیشگیری دانست و گفت : چون این ویروس از طریق خون وارتباط جنسی منتقل می شود باید بدانیم چطور از طریق خون و یا از طریق ترشحات عفونی فرد آلوده مبتلا نشویم . می توانیم با یک سری آگاهی ها افراد را مقید کنیم که این پیشگیری را انجام دهند. بخصوص در خانواده ایی که افراد با ریسک ابتلای بالا در آنها وجود دارد مانند فرد معتاد و یا افراد آزاد در روابط جنسی.

پزشک عفونی بیمارستان بازرگانان درباره هزینه آزمایش ایدز گفت: هزینه آزمایش بسته به موقعیت تشخیصی متفاوت است. برای اینکه به تشخیص برسیم باید آنتی بادی ویروس را چک کنیم و این آنتی بادی ممکن است سه ماه یا شش ماه بعد مثبت شود به این دلیل نمی توانیم با این آزمایش جواب قطعی را به سرعت بدهیم.این نوع آزمایش برای کسانی که افراد عادی هستند و های ریسک نیستند به این معنی که روابط جنسی آزاد و یا اعتیاد ندارند می تواند مناسب باشد. اما برای موارد خاصی که با یک مورد شناخته شده و یا مشکوک در تماس بوده است و می خواهیم آگاه شویم که این فرد مبتلا شده یا خیر نمی توانیم سه ماه منتظر بمانیم تا نتیجه ابتلا را دریافت کنیم.در این موارد خود ژن ویروس را به نام آزمایش  PCRآزمایش می کنیم که ویروس این از نوع RNA  ویروس ها هست که مقداری گران هست اما تشخیص زودتری می دهد.  

دکتر عبادی در ادامه آزمایشگاه های خیریه اشاره کرد و گفت: آزمایشگاه های خاص و خیریه ای فعالیت دارند که با هزینه بسیار بسیار کم این آزمایش را انجام می دهند و درصورتی که پزشک عفونی این آزمایش را نوشته باشد و معرفی شده باشد هیچ هزینه ای از آنها دریافت نکرده و رایگان است. در نتیجه مراکز خاصی وجود دارند که برای مرحله تشخیصی در مراکز خاصی هزینه زیادی دریافت نمی شود. همچنین مرکز تحقیقات آچ آی وی در مجتمع بیمارستانی امام خمینی برای مراجعان پرونده تشکیل می دهد و پیگیری های مربوط به آزمایش را انجام می دهد.

ایشان در انتها به عنوان توصیه چنین گفت:  اگر فقط یک جمله بخواهیم به مناسبت روز جهانی مبارزه با ایدز گوشزد کنیم این است   HIVواکسن و درمان قطعی ندارد. بهترین درمان پیشگیری است و این پیشگیری تنها در زمینه ایدز نیست بلکه بسیاری از بیماری ها از جمله هپاتیت، و انواع بیماریهای آمیزشی نیاز به پیشگیری دارند که این امر مستلزم آگاهی است و امیدواریم در این زمینه آگاهی لازم به افراد داده شود.

 

 

 


١٠:٠٦ - شنبه ١٠ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ٢١١    /    تعداد نمایش : ١٣٣