چاپ        ارسال به دوست

چند ترفند برای مدیریت استرس کرونا

 بیماری کرونا ویروس یک بیماری عفونیست که توسط ویروس جدیدی که قبلا در انسان شناسایی نشده بود، ایجاد می‌شود و با علائمی نظیر سرفه، تب، و در موارد شدیدتر تنگی نفس و نومونیا (ذات الریه) بروز می‌کند.

سمیرا شیرمحمدی دکترای تخصصی روانشناسی و مدرس دانشگاه در مورد مدیریت استرس کرونا در افراد توضیحاتی به شرح زیر ارائه کرد:

ترس از همه گیری کرونا به عنوان یک عامل تنش زا می‌تواند باعث افزایش سطح استرس شود، که البته وجود استرس در این شرایط، که یک خطر جدی سلامتی را تهدید می‌کند، کاملا طبیعی و قابل انتظار است، اما اگر این استرس مدیریت نشود می‌تواند باعث برخی مشکلات برای سلامت روان ما شود؛ مهمتر اینکه تداوم فشار عصبی کنترل نشده می‌تواند از طریق تضعیف سیستم ایمنی بدن، ما را در برابر ابتلاء به بیماری کووید-۱۹ آسیب پذیر کند، لذا مدیریت استرس در این شرایط ضروریست.

نکته‌ی مهم دیگر اینکه استرس کرونا نه تنها عموم افراد را به طور بالقوه در معرض برخی مشکلات سلامت روان نظیر (اختلال‌های اضطرابی، خودبیمار انگاری، سایبرکندریا، اختلال وسواسی- اجباری، اختلال‌های مرتبط با استرس و تروما، حتی افسردگی و ...) قرار می‌دهد، به ویژه می‌تواند باعث بازگشت یا تشدید سمپتوم‌های بیماری در افرادی شود که دیاگنوز اختلال‌های اضطرابی، اختلال وسواسی/اجباری و پنیک دارند.

واقعیت این است که ما نمی‌توانیم تمام موقعیت‌های استرس آفرین را از زندگی خود حذف کنیم؛ بسیاری محرک‌های درونی یا بیرونی از تجارب خوشایند گرفته تا ناخوشایند می‌توانند برای هر کدام از ما تنش زا باشند. پاسخ افراد به این عوامل تنش زا نیز با توجه به ویژگی‌های شخصیتی، شرایط زندگی، باور‌های فرهنگی و تجارب و شرایط زندگی شخصی‌شان متفاوت خواهد بود.

از طرفی این استرس کنترل نشده، به عنوان موتور محرکه‌ی اضطراب زمینه‌ی مخاطرات برای بهداشت و سلامت روان را مهیا کرده و می‌تواند مثلث شناخت، عواطف (احساسات و هیجان) و رفتار (عملکرد) ما را از حالت نرمال و بهنجار خارج کند، و مانع از رفتار‌های خردمندانه و منطقی شود، لذا مدیریت استرس ضرورت دارد.

به عنوان گام اول پذیرش شرایط موجود و درک این مساله که فعلا برای مدتی موقتی با یک خطر و تهدید جدی برای سلامتی خود و اطرافیان مواجه هستیم و نیاز هست که خودمان را با شرایط جدید سازگار کنیم، یک گام کلیدی ست. سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و با شکیبایی و واکنش‌های منطقی عبور از این بحران را آسان کنیم.

خودمراقبتی اصل مهم بعدی است؛ همه‌ی ما موظف و مسئول هستیم که از خود و دیگران در برابر این خطر محافظت کنیم، از این رو باید تمام توصیه‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی و مراقبتی که هر چند ممکن است تا حدودی سخت و خسته کننده باشند را، به طور کامل و دقیق رعایت کنیم.


١٤:٥٧ - شنبه ٢ فروردين ١٣٩٩    /    شماره : ٢٣٧    /    تعداد نمایش : ٢٩